راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی

تایوانی، آمریکایی، ایتالیایی، چینی و یا ایرانی؟

در هنگام مراجعه برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی، اولین چیزی که از زبان فروشنده می‌شنوید صحبت راجع به کشور سازنده دستگاه تصفیه آب است و برخی از افراد با نشان دادن برچسب‌ها و یا نوشته‌های حک‌شده بر روی دستگاه ادعا می‌کنند که دستگاه تصفیه آب محصول کشورهایی نظیر تایوان، ایتالیا و یا چین است. مانند هر محصول دیگر، کیفیت دستگاه تصفیه آب خانگی فارغ از کشور سازنده به قطعات و لوازم مصرفی در آن و هماهنگی این قطعات با یکدیگر بستگی داشته و به‌هیچ‌وجه محصول تایوانی و یا ایتالیایی به‌تنهایی برتری خاصی نسبت به محصولات چینی و یا ایرانی ندارد. متأسفانه استفاده از نام کشور سازنده دستگاه بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و باید گفت که بسیاری از این سیستم‌ها در داخل کشور مونتاژ می‌شوند و سپس نام دیگر کشورها بر روی دستگاه حک شده و یا برچسب‌هایی با برندهای مختلف بر روی دستگاه تصفیه آب نصب می‌شود. عامل تعیین‌کننده در کیفیت دستگاه تصفیه آب خانگی نه کشور سازنده بلکه کیفیت فیلترها و قطعاتی است که در ساخت دستگاه از آن استفاده شده است.

برخي از مهمترين نكاتي كه مي‌بايست در هنگام خريد به آنها توجه كنيد:
1 – بهداشتي بودن كليه اجزا و قطعات
آنچه مسلم است شما با هدف ارتقاي سطح سلامتي خود و خانواده‌تان اقدام به خريد تصفيه آب كرده‌ايد. كليه قطعات و اجزاي دستگاه مي‌بايست از مواد بهداشتي و مناسب براي مصارف خوراكي تهيه شده باشند و در اصطلاحFood Grade باشند.
 بديهي است در صورتي كه از مواد و پلاستيك‌هاي بازيافتي و غير بهداشتي در بدنه اين دستگاه استفاده شده باشد، مواد زايد و مضر به آب اضافه خواهد شد كه سلامتي فرزندان شما را به خطر خواهد انداخت.
يكي از دلايل ارزان بودن دستگاه‌هاي تصفيه آب متفرقه كه عمدتا محصول كشور چين هستند همين موضوع است. استفاده از اين مواد و پلاستيك‌هاي نامرغوب، قيمت تمام شده محصول را تا حد قابل توجهي كاهش مي‌دهد. توجه كنيد تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد، داراي تاييديه‌هاي بهداشتي نظير FDA و NSF باشد و در كارخانه‌هاي معتبر ،‌توسط دستگاه‌هاي تمام اتوماتيك و در محيط‌هاي بهداشتي توليد شده باشد.
كمي مطالعه در خصوص توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد، مي تواند اطلاعات خوبي در اين زمينه‌ها در اختيار شما قرار دهد.
 2 – تك تك مراحل تصفيه آب و كارايي آنها
متاسفانه به دلیل تبلیغات نادرست بسیاری از وارد کنندگان غیر متخصص و ناآگاه دستگاه‌های تصفیه آب، یکی از ملاک‌های تصمیم گیری مشتریان، تعداد مراحل تصفیه آب می باشد. آیا شما هم گمان می کنید 6 مرحله بهتر از 5 مرحله است؟ یا 7 مرحله از هردوی اینها بهتر است؟ باید بدانید که تعداد مرحله استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، 5 مرحله می باشد:
دو مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق نظیر گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله‌ها
یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب
یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی‌ها و سموم محلول در آب
یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه
تعداد مراحل تصفیه بیشتر، نه تنها غیر ضروری است بلکه ممکن است باعث تهدید سلامتی شما نیز بشود.
 بعنوان مثال برخی از دستگاه‌های تصفیه آب غیر استاندارد، با اضافه کردن یک فیلتر کذایی بعنوان مرحله ششم، ادعا می کنند که املاح معدنی مفید به آب اضافه می کنند. متاسفانه در ساختار این فیلترها، سنگ‌های غیر بهداشتی استفاده می شود که نه تنها هیچگونه هویت علمی و بهداشتی ندارند، بلکه محل مناسبی جهت رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها هستند.
دقت کنید که هیچ یک از مراحل تصفیه آب نباید چیزی به آب اضافه کنند بلکه کلیه مراحل تصفیه آب می‌بایست مانند یک صافی، مواد و ناخالصی‌های موجود را از آب جدا کنند. لذا همیشه از خود سوال کنید: آیا این مرحله چیزی به آب اضافه می کند؟ در صورت مثبت بودن جواب، نسبت به بهداشتی بودن آن مرحله، شک کنید!
3 – جنس فيلترهاي كربن
نقش فيلترهاي كربن در تصفيه آب، حذف كلر، گازهاي شيميايي محلول در آب، طعم و بوي نامناسب آب مي باشد. كربن به كار رفته در تصفيه آب مي‌بايست منشا گياهي داشته باشد تا مناسب براي مصارف خوراكي باشد. در دستگاه‌هاي استاندارد و بهداشتي، اين كربن از گياهاني نظير پوست ميوه نارگيل (Coconut Shell) و يا چوب بامبو به دست مي آيد.
در نتيجه عاري از هرگونه ناخالصي و فلزات سنگين است. اين در حالي است كه كربن به كار رفته در دستگاه‌هاي نامرغوب و غير بهداشتي ممكن است از جنس زغالسنگ باشد. زغالسنگ از آنجا كه ماهيت معدني دارد،‌سرشار از فلزات سنگين است كه براي بدن به شدت زيان آور است.
 4 – نوع اتصالات تصفيه آب
اگر مي خواهيد از دردسرهايي نظير : نشتي و چكه مداوم آب، خيس شدن كابينت‌ها و … در امان باشيد، به نوع اتصالات دستگاه تصفيه آب دقت كنيد. به طور كلي اتصالات تصفيه آب خانگي به دو دسته تقسيم مي شوند:
دسته اول: اتصالات مهره اي (JC) – اين نوع اتصالات كه بسيار هم متداول هستند، ارزان قيمت اما پر دردسر هستند. به سرعت مستهلك شده و حتي به راحتي مي شكنند و نشتي آب را به دنبال دارند. حتي با كيفيت ترين اين اتصالات نيز ممكن است پس از چند بار باز و بسته شدن ، اصطلاحا هرز شده و ديگر مانند روز اول آب بند نشوند.
دسته دوم: اتصالات سريع (Quick Connect) – اين نوع اتصالات به مراتب از اتصالات مهره اي مناسب تر و مرغوب تر هستند و تنها با يك فشار ، شيلنگ را در خود قفل مي كنند و به دليل دارا بودن واشرهاي ريز درون خود، از هرگونه نشتي و چكه جلوگيري مي كنند. ظاهر ظريف و زيبا و عمر طولاني تري هم دارند.
بديهي است قيمت آنها از اتصالات مهره اي گرانتر است و به همين دليل ممكن است تصفيه آبي كه در آن از اتصالات كوئيك كانكت استفاده شده كمي از ساير دستگاه‌ها گرانتر باشد.
5 – نوع محفظه‌ها (هوزينگ‌ها)
بهتر است محفظه دستگاه تصفيه آب داراي دو اورينگ (واشر لاستيكي ) باشند تا از نشت آب جلوگيري شود.
6 – شير برقي
وظيفه شير برقي در تصفيه آب خانگي قطع كردن آب ورودي در صورت خاموش شدن پمپ است. به عبارت ساده تر ، شير برقي از هدر رفتن آب در هنگام خاموش بودن دستگاه جلوگيري مي كند.
در برخي از دستگاه‌ها به جاي اين قطعه، از چهارراه تقسيم (Auto Shot off Valve) استفاده مي شود. تجربه نشان داده است كه استفاده از چهارراه تقسيم مشكلاتي مانند: نشتي،‌خرابي زودهنگام قطعه و هدر رفتن آب و … را به دنبال دارد. استفاده از شير برقي به دليل دقت و عمر بيشتر به مراتب از چهارراه تقسيم بهتر است.
7 – سوئيچ فشار پايين
وظيفه اين اين قطعه خاموش كردن پمپ در صورت قطعي آب است. در واقع اين قطعه، محافظ پمپ است. برخي از توليد كنندگان براي كاهش قيمت تمام شده،‌اين قطعه را از دستگاه حذف مي كنند. پيشنهاد مي شود در هنگام خريد دستگاه به وجود اين قطعه در دستگاه توجه كنيد.
8 – كمپاني‌هاي توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آب
چقدر نسبت به كمپاني توليد كننده دستگاهي كه قصد خريد آن را داريد، تحقيق كرده ايد؟ آيا شركت وارد كننده و توزيع كننده ، شركت‌هاي معتبري هستند؟ آيا از تخصص و مهارت علمي و فني مناسب برخوردارند؟
مطالعه و آگاهي در باره پيشينه كمپاني توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آب منتخب شما، مي تواند در تصميم گيري نسبت به خريد آن محصول شما را ياري كند.
تفاوت زيادي است بين يك برند تصفيه آب معتبر كه در شرايط بهداشتي،‌توسط دستگاه هاي تمام اتوماتيك توليد مي شود تا دستگاهي كه در كارگاه‌هاي غيربهداشتي چيني توليد مي شود.
به همان نسبت تفاوت زيادي است بين يك تاجر كه تعدادي محدود دستگاه تصفيه آب وارد كرده است و فقط به فكر فروش هرچه سريعتر آنهاست تا شركتي متخصص و معتبر كه به صورت علمي و مهندسي شده اقدام به توزيع و پشتيباني يك دستگاه تصفيه آب معتبر مي كند.
در تحقيقات خود،‌نسبت به توليد كننده ، وارد كننده و توزيع كننده دستگاه تصفيه آب، حساسيت نشان داده و در اين باره مطالعه كنيد.
9 – گارانتي،‌خدمات پس از فروش و در دسترس بودن نمايندگي‌هاي مربوطه
گارانتي و خدمات پس از فروش ، نبايد تنها در حد يك شعار و يك برگه ضمانت نامه باشد. در درجه اول شركتي كه خدمات پس از فروش را ارايه مي دهد علاوه بر مهارت فني و تخصصي ، مي بايست مجهز به كليه قطعات و اجزاي دستگاه باشد.
يكي از نكاتي كه بايد به آن دقت كنيد، موجود بودن كليه قطعات و لوازم يدكي تصفيه آب است. اين نشان مي دهد كه شركت مزبور، توانايي سرويس دهي و رفع عيب دستگاه را در اسرع وقت دارد.
علاوه براين، مراكز خدمات پس از فروش دستگاهي كه قصد خريد آن راداريد نيز بايد در نزديكي محل زندگي شما وجود داشته باشند تا در صورت بروز مشكل، در اسرع وقت نسبت به حضور در محل و رفع اشكال، اقدام كنند.
 بنا براين در هنگام خريد ، به در دسترس بودن نمايندگي خدمات پس از فروش و پشتيباني تصفيه آب مورد نظرتان توجه ويژه داشته باشيد.

انتخاب صحیح دستگاه تصفیه آب خانگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما باید بتوانید دستگاهی مطابق با نیاز و انتظار خود تهیه کنید. در غیر این صورت نخواهید توانست به آب پاک و سالم برای منزل خود دستیابید. آب هایی که از طریق لوله کشی وارد خانه هایمان می‌شوند با اینکه مراحل تصفیه و املاح زدایی را در تصفیه خانه ها گذرانده‌اند اما همچنان حاوی املاح و مواد زائد بسیاری هستند. با گذر زمان این ناخالصی ها بر سلامتی بدن تاثیر گذاشته و می‌تواند موجب بیماری های همچون سنگ کلیه شود.

دستگاه های تصفیه آب متنوع و گوناگونی برای ایجاد آب پاک و خالص وارد بازار شده‌اند. این دستگاه ها در ابعاد کوچک مانند دستگاه های تصفیه آب خانگی رومیزی یا زیرسینکی و یا در ابعاد بزرگ که به دستگاه تصفیه آب صنعتی اطلاق می‌شود، ساخته می‌شوند. همچنین دستگاه های تصفیه آب خانگی براساس تعداد فیلتر بکار گرفته شده در سیستم ها، انواع مختلفی دارند.

فاکتورهای گوناگونی وجود دارد که در انتخاب دستگاه تصفیه تاثیر گذار هستند. اولویت بندی هر کدام از این فاکتورها برای هر خریداری می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی
راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی

 

انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی براساس نحوه عملکرد

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در هنگام انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی، توجه به فناوری از بین بردن آلودگی ها است. امروزه فناوری هایی که در دستگاه های تصفیه استفاده می‌کنند به شرح زیر است:

روش اسمز معکوس:

 • در 5 تا 9 مرحله آب را تصفیه می‌کند.
 • تفاوت فناوری اسمز معکوس با فناوری فیلتراسیون استفاده از فیلتر ممبران در مراحل تصفیه است.
 • تمامی مواد سمی، نیترات، قارچ و انگل های موجود در آب را حذف می‌کند.
 • طعم و بوی آب را بهبود می‌بخشد.
 • مصرف برق بسیار پایینی داشته و عملکرد دستگاه کاملا بیصدا است.
 • فضای زیادی اشغال می‌کند.
 • هزینه تعویض فیلترهای آن نسبت به فناوری های دیگر گرانتر است.

روش اولترا فیلتراسیون:

 • از اشعه فرابنفش (UV) برای تصفیه آب استفاده می‌شود.
 • از آن برای میکروب زدایی آب استفاده می‌شود.
 • این فناوری سختی آب را کاهش نداده و هیچ تاثیری بر آن ندارد.

روش فیلتراسیون:

 • در طی 3 الی 5 مرحله آب را تصفیه می‌کند.
 • به دلیل نداشتن مخزن فضای کمی را اشغال می‌کند.
 • هزینه سرویس و تعویض فیلترهای آن بسیار کمتر از فناوری اسمزمعکوس است.
 • مشکل رسوب آب، سختی بالای آب و آلودگی های موجود را برطرف نمی‌کند.
 • در بهبود طعم و مزه آب نقشی ایفا نمی‌کند.

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی بر اساس اتصالات

به طور کلی دستگاه های تصفیه آب خانگی دارای دو نوع اتصال سریع و مهره‌ای هستند. باتوجه به آنکه ممکن است دستگاه بنا به هردلیلی نشتی داشته باشد، در این حالت دستگاه تصفیه آب خانگی که دارای اتصالات سریع است بهترین انتخاب می‌باشد. همچنین اتصالات سریع، ظاهری ظریف و زیبایی داشته و به دلیل داشتن واشرهای ریز در خود از چکه و نشتی آب جلوگیری می کند.

در مقابل اتصالات مهره‌ای عمر کمتری داشته و با چند بار باز و بسته شدن هرز یا شکسته می‌شوند .در نتیجه آب به راحتی از آنها نشت پیدا خواهد کرد..

انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی بر اساس بهداشتی بودن قطعات

تمامی قطعات و اجزای دستگاه تصفیه آب خانگی باید استاندارد و بهداشتی یا به بیان دیگر Food Grade باشند. به هیچ عنوان ارزان قیمت بودن دستگاه را دلیلی برای خرید خود قرار ندهید. ارزان قیمت بودن بسیاری از دستگاه های تصفیه آب خانگی ناشی از ساخته شدن قطعات آنها از مواد اولیه نامرغوب و مواد بازیافتی می‌باشد. بنابراین باید دارای تاییدیه FDA و NFS باشد.

 

همچنین جنس و کیفیت فیلترهای دستگاه تصفیه نیز اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. جنس فیلتر کربن که برای حذف مواد شیمیایی و گازهای کلر به کار می‌رود باید گیاهی باشد. بسیاری از فیلترهای تقلبی از جنس زغال سنگ بوده که حاوی فلزات سنگین است که برای سلامتی بسیارزیان آور هستند.

 

براساس کیفیت قطعات

 

شیر قطع کن: این قطعه از هدر رفتن آب در صورت خاموش بودن پمپ جلوگیری می‌کند. استفاده از چهار راهی باعث نشت آب و هدر رفتن آب می‌شود.

 

فیلتر ممبران: کیفیت فیلتر ممبران تصفیه آب بر عملکرد دستگاه و همچنین عمر مفید آن تاثیر زیادی دارد. در صورتی که کیفیت فیلتر ممبران پایین باشد آب تصفیه شده کیفیت نامطلوبی خواهد داشت و در کمترین زمان ممکن باید تعویض شود.

 

مخزن دستگاه: از مخازنی استفاده شود که لایه داخلی آن استیل باشد یا ۳ لایه باشند. توصیه می‌شود که دستگاه ها تصفیه آب خانگی که دارای مخزن پلاستیکی هستند انتخاب نکنید.

 

پایه دستگاه تصفیه آب: استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی پایه دار بیشتر توصیه می‌شود. چراکه تعویض فیلتر ها و سرویس دستگاه بسیار راحت تر انجام می‌شود.

 

شیر برداشت دستگاه تصفیه آب: شیر برداشت علاوه بر داشتن زیبایی، جنس آن باید از آلیاژ کروم باشد و مغزی آن قابل تعویض باشد.

 

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی بر اساس گارانتی

 

 • علاوه بر گارانتی محصولات باید تمامی قطعات دستگاه تصفیه آب در دسترس و نزدیک محل زندگی باشد.
 • شرکت ارائه دهنده باید توانایی سرویس دوره‌ای دستگاه تصفیه آب و رفع عیب را داشته باشد.
لطفا به مقالات و محصولات ما امتیاز بدین و مارو دلگرم کنید.
0 / 5 نتایج: 4.5 رای: 2

رتبه صفحه شما: