نحوه نگهداری از دستگاه های تصفیه آب
نحوه نگهداری از دستگاه تصفیه آب

فیلترها را طبق زمان مشخص شده تعویض کنید و هوزینگ های خالی یا همان محفظه های فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی خودتان را سالی یکبار طبق دستور ضد عفونی و تمیز کنید. این کار را می توانید خودتان انجام بدهید و یا از متخصصان دستگاه های تصفیه آب کمک بگیرید. متخصصان ما می توانند خدمات سرویس دوره ای و تعمیر انواع دستگاه تصفیه آب را به طور حرفه ای ارائه دهند و یا به صورت تلفنی و از طریق سایت شما را راهنمایی کنند.

یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس تا چه مدت دوام خواهد داشت؟

اگر به درستی از دستگاه تصفیه آب خانگی خود مراقبت کنید (تمیز کردن سالانه دستگاه و تعویض به موقع فیلترها) دستگاه شما طول عمر بالایی دارد و می تواند ۱۰ تا ۱۵ سال برای شما کار کند.

اتصال دستگاه تصفیه آب خانگی به یخچال یا دستگاه یخ ساز

تقریبا تمام سیستم های اسمز معکوس به طور معمول به شیر آب سرد ورودی و یا یک شیر آب مستقل لوله کشی می شوند؛ اما یک متخصص نصب دستگاه تصفیه آب می تواند دستگاه شما را با استفاده از یک لوله ربع اینچی به یخچال و یا دستگاه یخ شما متصل کند.

برای این کار حتماً به کتابچه راهنمای کاربر دستگاه تصفیه آب و یخچال خود مراجعه کنید؛ چون بعضی از مدل های دستگاه تصفیه آب برای اتصال به یخچال مناسب نیستند. علاوه بر این که فشار آب مورد نیاز برای بعضی از انواع یخچال باید در نظر گرفته شود و فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس در حدود دو سوم فشار خط ورودی است.

ظرفیت تولید یک دستگاه تصفیه آب خانگی در شبانه روز 

مخزن یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس زیر سینکی معمولی ۱۲ اینچ قطر و ۱۵ اینچ طول دارد. سیستم اسمز معکوس تحت فشار آب مناسب در هر روز به طور معمول ۵۰ تا ۱۰۰ گالن (یعنی حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیتر) آب تولید می کند.

 

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس پر سر و صدا است؟

سیستم های اسمز معکوس بسیار بی سر و صدا هستند؛ اگرچه ممکن است صدای خیلی خفیفی در زمان جریان پساب از ممبران به درون خط زهکشی سیستم شنیده شود. چون سیستم اسمز معکوس به گونه ای طراحی شده که با یک جریان متقاطع، آب تغلیظ شده آلوده را از سیستم دور کند. این کار باعث جلوگیری از گرفتگی فیلترها و اجزای دستگاه می شود.

اما اگر صداهای دیگری مانند صدای سر و صدای اضافی مثل صدای هیس مانند از دستگاه خود می شنوید با متخصصان ما تماس بگیرید؛ چون ممکن است مشکلی در فشار آب، هواگرفتگی دستگاه و یا نشت آب وجود داشته باشد.

آیا دستگاه های تصفیه آب خانگی RO برای کار کردن به برق نیاز دارند؟

بیشتر دستگاههای تصفیه آب خانگی RO که در بازار ایران موجود هستند با برق کار می کنند؛ این موضوع به نوع تکنولوژی ممبران به کار رفته در دستگاه بستگی دارد. ممبران به کار رفته در اکثر سیستم های اسمز معکوس از نوعی است که نیاز به عبور آب با فشار بالا در حد psi 80 تا ۱۲۰ دارد و بنابر این یک پمپ برقی در کنار دستگاه تعبیه شده است. اما بعضی از انواع جدیدتر دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس هم می توانند به راحتی با فشار آب لوله کشی منزل کار کنند و به برق نیاز ندارند و بعضی از انواع آن در بازار موجود است.

 

مزایای استفاده از آب تصفیه شده در مقایسه با آب معدنی

بیشتر مردم آب تصفیه شده خانگی به روش اسمز معکوس را به آب معدنی های موجود در بازار ترجیح می دهند. وجود ممبران RO به همراه فیلتر کربنی علاوه بر حذف آلاینده های مهمی مثل نیترات، آرسنیک، میکروپلاستیک ها، کلر و مشتقات آن، کلرامین، سموم دفع آفات و علف کش ها، آلاینده های مولد بو و طعم بد آب و موارد دیگر نه تنها باعث می شود آب آشامیدنی سالم تری ایجاد شود؛ بلکه مقادیر استانداردی از املاح مفید دوباره به آب سالم و تصفیه شده بر می گردد.

به همین دلیل آب تصفیه شده با دستگاه های نسل جدید تصفیه آب که بیشتر از ۴ مرحله دارند طعم شیرین و گواراتری نسبت به طعم آب کاملا خالص که کمی تلخ است دارد. علاوه بر این، بیشتر بطری های پلاستیکی ماده پرخطری با نام ماده بیسفنول آ ( BPA ) را به درون آب آزاد می کنند که برای سلامتی خانواده و مخصوصا زنان باردار و جنین مضر است و مصرف آن در طولانی مدت توصیه نمی شود. از همه مهم تر مصرف آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی از نظر اقتصادی به صرفه تر از خریدن آب معدنی برای مصرف روزانه یک خانواده است.

طول عمر مفید دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس 

یک دستگاه تصفیه آب خانگی RO با نگهداری مناسب می تواند برای سالهای طولانی در کنار شما باشد. به شرطی که مانند هر وسیله خانگی دیگر خوب نگهداری شود و فیلترهای دستگاه در زمان برنامه ریزی شده خود تعویض شوند. فیلترهای کربنی، رسوبی و پست کربن به طور معمول هر ۲ تا ۶ ماه یکبار نیاز به تعویض دارند و فیلتر ممبران RO هر ۲ سال یک بار جایگزین می شود.

اینها توصیه های کلی برای این نوع از دستگاه های تصفیه آب خانگی هستند و به طور کلی میزان مصرف آب و اندازه خانوار از عوامل مهم تعیین کننده زمان تعویض فیلترها هستند. ممکن است پس از مصرف طولانی مدت از دستگاه، شیلنگ ها یا مخزن نگهدارنده نیاز به تعویض داشته باشند؛ اما در کل سیستم های تصفیه آب RO نگهداری آسانی دارند و سالها بدون ایراد کار می کنند.

 

آیا اسمز معکوس باعث حذف مواد معدنی مفید موجود در آب می شود؟

کیفیت آب لوله کشی هر شهر با توجه به منبع آب آن متفاوت است. آب بعضی از مناطق از نظر وجود مواد معدنی سختی بالایی دارد که می تواند باعث رسوب آب در کتری و سماور و تجهیزات گرمایشی منزل شود و روی طعم و رنگ چای، قهوه و پخت غذا تاثیر بگذارد.

علاوه بر این سختی آب حمام می تواند باعث بروز مشکلات پوست و مو ، اگزما و خشکی پوست شود. دستگاه های خانگی اسمز معکوس چند مرحله ای جدید مواد معدنی موجود در آب را در حد اعتدال نگه می دارند و علاوه بر رفع مشکل سختی آب طعم گوارای طبیعی آن تا نیز حفظ می شود.

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس فاضلاب تولید می کند؟

یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس زیر سینکی با توجه به ظرفیت های متفاوت ممبران، می تواند بین ۶۰ تا ۲۴۰ لیتر پساب تولید کند.

 

سیستم های اسمز معکوس بدون فاضلاب چگونه کار می کنند؟

در بعضی از دستگاه های تصفیه آب سعی شده که با گردش مکرر آب به داخل سیستم، میزان مصرف آب و نهایتا تولید پساب را کاهش دهند. اما این روش باعث استهلاک سریع دستگاه و خراب شدن فیلترها می شود.

در بعضی دیگر از این سیستم های RO با ارسال آب غلیظ آلوده به خط آب گرم سعی در کاهش مصرف آب دارند. اما این نوع دستگاه ها هم نسبت به دستگاه های معمولی تصفیه آب با اقبال زیادی روبرو نیستند؛ زیرا بیشتر ما نمی خواهیم دست یا ظروف خود را با آب آلوده بشوییم.

 

آیا داشتن گواهینامه NSF برای خرید دستگاه تصفیه آب مهم است؟

در کشورهای پیشرفته تقریباً هر محصولی که برای مصرف آشپزخانه تولید می شود دارای مجوز NSF است. به عنوان مثال فریزرها ، سینک ها، اجاق ها، یخ ساز ها، تخته های برش و غیره همه گواهی NSF داشته باشند. خرید دستگاه تصفیه آب با این استانداردها کیفیت و ایمنی لوازم مرتبط با آب و غذا را نه تنها در منازل بلکه در رستوران ها و کافه ها و صنایع دیگر تضمین می کنند.

نصب فیلترهای جایگزین در دستگاه تصفیه آب

وقتی فیلترهای سفارش داده شده به دست شما می رسند طبق دستورالعمل دستگاه برای تعویض هر کدام از فیلترها اقدام کنید و یا در صورت لزوم از متخصصان ما برای این کار کمک بگیرید. در زمان تعویض فیلترهای RO بهتر است دستگاه را ضد عفونی و تمیز کنید.

میزان آب تولید شده در یک دستگاه تصفیه آب خانگی به طور کلی به سه عامل بستگی دارد:

اولین عامل مدل دستگاه تصفیه آب شماست. به عنوان مثال یک سیستم خانگی ممکن است برای تولید ۱۰۰ گالن آب در روز طراحی شده باشد در حالی که سیستم دیگر فقط روزانه ۵۰ گالن آب تولید می کند. یعنی دستگاه اول مخزن ذخیره آب را دو برابر سریعتر از دومی پر می کند.

دومین عامل فشار آب ورودی به دستگاه است. فشار آب ورودی فشار آب ایده آل برای اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس RO برابر با psi 60 است ، اما دستگاه می تواند با فشار آب بین psi 40 تا ۸۰ کار کند. زمانی که فشار آبپایین است؛ نزدیک یا زیر psi 40، آب نمی تواند از لایه های ظریف ممبران دستگاه عبور کند تا آب تصفیه شده تولید شود. در این شرایط برای افزایش فشار آب ورودی به دستگاه RO ممکن است نیاز به پمپ تقویت کننده داشته باشید.

سومین عامل میزان کارکرد یا سن فیلترهای دستگاه است. فیلترهای مسدود شده و تاریخ مصرف گذشته باعث می شوند مخزن دستگاه به آرامی پر شود. زمانی که فیلترها گرفتگی پیدا می کنند، سرعت جریان آب تولید شده کند می شود و مهم تر از آن آب تولید شده کیفیت قابل قبول برای سلامتی را ندارد. بنابر این اگر تولید آب دستگاه تصفیه آب خانگی شما کند است ولی فشار آب مناسبی دارید بهتر است فیلترهای دستگاه را بررسی کنید.

 

دلایل کند شدن جریان آب تولیدی در دستگاه های تصفیه آب

بهتر است اول میزان آب تولید شده توسط دستگاه تصفیه آب خود را در طی یک دوره ۲۴ ساعته به طور دقیق مشخص و با میزان تولید آب ذکر شده برای دستگاه مقایسه کنید.

اگر فکر می کنید که دستگاه تصفیه آب خانگی شما درست کار نمی کند خواندن ادامه مطلب را به شما توصیه می کنیم. در این قسمت ما مواردی از مشکلات ساده دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس و راه حل های احتمالی آنها را برای شما آورده ایم.

راه حل های ارائه شده فقط به عنوان یک راهنمای کلی ارائه شده است و توصیه می کنیم حتما دفترچه راهنمای دستگاه خانگی خود را مطالعه کنید و یا از متخصصان ما در زمینه تصفیه آب مشاوره و کمک بگیرید.

دستگاه تصفیه آب شما، آب تولید نمی کند.
علت های احتمالی و راه حل های پیشنهاد شده:
 •  اگر آب خروجی از دستگاه تصفیه آب شما دارای فشار پایینی است به احتمال زیاد دلیل آن تانک مخزن دستگاه فشار پایین و یا نامناسبی دارد، که برای رفع این مورد می توانید فشار تیوپ داخلی تانک را در زمان خالی بودن روی فشار psi 7-5 تنظیم کنید
  •    فشار تانک مخزن بیش از حد بالا است: فشار تیوپ داخلی تانک ذخیره را در زمان تخلیه روی ۵-۷ psi تنظیم کنید
  •    جریان آب ورودی به مخزن قطع شده است: ممکن است به پمپ فشار نیاز داشته باشید.
  •    فشار آب پایین است حداقل ۴۰ psi: از روشن بودن پمپ دستگاه اطمینان پیدا کنید.
  •    فیلتر پیش تصفیه گرفتگی دارد: فیلتر پیش تصفیه را تعویض کنید.
  •    ممبران RO گرفتگی دارد و یا آسیب دیده: ممبران را تعویض کنید.
  •    مسیر عبور آب گرفتگی دارد: پیچ خوردگی مسیر آب را برطرف کنید.
  •    فیلتر پست تصفیه گرفتگی دارد: فیلتر پست تصفیه را تعویض کنید.
  •    شیر تانک RO بسته است: شیر توپی آب تانک را باز کنید.

 

جریان آب خروجی از دستگاه کند است.
 •  فیلتر پیش تصفیه گرفتگی دارد: فیلتر پیش تصفیه را تعویض کنید.
  •    فیلتر پست تصفیه گرفتگی دارد: فیلتر پست تصفیه را تعویض کنید.
  •    فشار هوا در تانک مخزن پایین است: فشار را در مخزن ذخیره سازی RO تا ۵-۷ psi افزایش دهید.
  •    فشار آب ورودی به دستگاه پایین است (زیر psi 40): پمپ دستگاه را روشن کنید
  •    ممبران دچار گرفتگی است: ممبران را تعویض کنید.
  •    سیستم فیلترها و ممبران نو هستند: اجازه بدهید سیستم ۱-۲ ساعت کار کند تا مخزن پر شود.
هوزینگ ممبران نشتی دارد.
 •  درپوش انتهایی نشتی دارد: اورینگ را با کمی روغن مایع روغن کاری کنید و در صورت ادامه نشت، اورینگ را تعویض کنید.
  •    درپوش یا هوزینگ نشتی دچار شکستگی شده است: هوزینگ ممبران و درپوش هوزینگ را از نظر شکستگی بررسی کنید و در صورت آسیب دیدگی آن را تعویض کنید.
هوزینگ فیلتر پیش تصفیه نشتی دارد.

اورینگ به درستی در جای خود قرار نگرفته و یا درپوش هوزینگ محکم نیست : اتصالات را روغن کاری و با دست محکم کنید

هوزینگ آسیب دیده است: در صورت وجود هرگونه صدمه یا ترک هوزینگ و درپوش آن را تعویض کنید.

شیر آب خروجی دستگاه نشتی دارد.
 •  اتصالات نشتی دارد: اتصالات را محکم کنید.
  •    پایه برنجی شیر نشتی دارد و یا اتصالات شیر نشتی دارد: مطمئن شوید که لوله ها به داخل
  •    اتصالات و پایه شیر محکم شده اند و در صورت نیاز شیر دستگاه را عوض کنید.
  •    هوزینگ آسیب دیده است: در صورت وجود هرگونه صدمه یا ترک هوزینگ و درپوش آن را تعویض کنید.
آب تولید شده توسط دستگاه بو و طعم بدی دارد.
 •  دستگاه شما عیب اساسی دارد: دستگاه خود را تعمیر و یا جایگزین کنید.
  •    کیفیت فیلتر ممبران خوب نیست و یا خراب شده است ممبران یا سایر فیلترهای دستگاه را بررسی و بر اساس نیاز تعویض کنید.
  •    آب به اندازه کافی استفاده نمی شود: اجازه ندهید آب بیش از ۵ روز بلا استفاده نماند سیستم را زهکشی کنید
  •    سیستم به ضدعفونی کردن نیاز دارد: قبل از جاگذاری فیلترها هوزینگ را با محلول سفید کننده ۱۰ درصد ضد عفونی و تمیز کنید و بگذارید تا ۱۰ دقیقه آب از دستگاه عبور کند و سپس فیلترها را در جای خود قرار بدهید.
لطفا به مقالات و محصولات ما امتیاز بدین و مارو دلگرم کنید.
۰ / ۵ نتایج: ۵ رای: ۲

رتبه صفحه شما: