آب گازدار مزایا و معایب

یکی از دلایل رونق محصول وجود مصرف‌کنندگان آگاه از سلامتی است که به آب گازدار به عنوان یک جایگزین بدون قند برای نوشابه‌های گازدار و آبمیوه‌ها روی می‌آورند.

آب گازدار یک نوشیدنی عالی است که اگر می‌خواهید مصرف نوشابه خود را قطع کنید یا کاهش دهید، از آن استفاده کنید. حباب‌های این نوشیدنی به شما احساس نوشیدن نوشابه را می‌دهد.

این نوشیدنی‌های گازدار همچنین می‌توانند به شما در رسیدن به اهداف هیدراته شدن بدن کمک کنند. هیچ دستورالعمل رسمی برای میزان نوشیدن آب در روز وجود ندارد اما توصیه می‌شوند که مردان ۱۵ و نیم فنجان و زنان ۱۱ و نیم فنجان مایعات در کل روز مصرف کنند که حدود ۲۰ درصد آن از طریق غذا تهیه می‌شود. برای بسیاری از افرادی که سعی در نوشیدن آب بیشتر دارند، آب گازدار نوشیدنی جذاب‌تری است.

پیشنهاد خرید محصول
آب گازدار مزایا و معایب,آب گازدار آب گازدار مزایا و معایب

دستگاه تصفیه آب خانگی UltraPro ET X900 (شیربرداشت تک)

۱۰/۶۱۵/۰۰۰ تومان۱۰/۶۱۵/۰۰۰ تومانمشاهده

اما آیا آب گازدار به همان اندازه که نشان می‌دهد سالم به نظر می رسد؟

به آب گازدارهای فانتزی معمولاً دی‌اکسیدکربن تحت فشار تزریق می‌شود.

انواع دیگر آب گازدار، از جمله آب معدنی گازدار، آب تقویت‌شده و چای تفاوت‌های ظریفی دارند که آنها را از نوع اول جدا می‌کند.

آب معدنی گازدار به طور طبیعی دارای مواد معدنی است و می‌تواند به صورت طبیعی یا مصنوعی گازدار باشد.

آب تقویت‌شده  که اغلب برای کوکتل استفاده می‌شود، به دلیل دارا بودن کینین، ماده‌ای با طعم تلخ و مشتق‌شده از پوست درخت، معروف است.

برای جبران طعم کینین، مواد شیرین‌کننده‌ای مانند شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا به آب تقویت‌شده اضافه می‌شود.

به همین دلیل این آب را برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند یا مبتلا به دیابت هستند توصیه نمی‌کنند.

برای جذابیت بیشتر آب گازدار، شرکت‌ها اغلب عطر و طعم به آن اضافه می‌کنند. داده‌های پایگاه داده ترکیبات شیمیایی عمومی که توسط انستیتوی ملی بهداشت نگهداری می‌شود، نشان می‌دهد که لیمونن ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در روغن پوست مرکبات یافت می‌شود.

این ماده معمولاً برای تأمین عطر و طعم لیمو به غذا استفاده می‌شود. لینالول از نعناع، گیاهان و مرکبات حاصل می‌شود و لینالول پروپیونات که در زنجبیل یافت می‌شود، برای رایحه و عطر و طعم آن استفاده می‌شود و به نظر نمی‌رسد خطری برای انسان باشد.

وقتی شرکت‌ها طعم‌دهنده‌های مصنوعی به آب گازدار اضافه می‌کنند، غالباً به شکل شیرین‌کننده‌های مصنوعی است.

شیرین‌کننده‌های غیرمغذی می‌توانند با نام‌های آسپارتام، استیل سولفام-K، نئوتام، ساخارین، سوکرالوز و استویا نامگذاری شوند.

 

پیشنهاد خرید محصول
آب گازدار مزایا و معایب,آب گازدار آب گازدار مزایا و معایب

دستگاه تصفیه آب خانگی UltraPro ET X1000 (شیربرداشت تک)

۱۰/۸۲۱/۰۰۰ تومان۱۰/۸۲۱/۰۰۰ تومانمشاهده

حقیقت در مورد آب گازدار و تأثیر آن بر سلامتی شما

درباره این نوشیدنی گازدار، افسانه‌ها همچنان ادامه دارد، از جمله این ادعا که آب گازدار می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد.

مطالعه‌ای نشان داد اگرچه آب گازدار برای دندان شما به اندازه آب بی‌خطر نیست اما تقریباً به اندازه نوشابه هم خطرناک نیست به علاوه، فاقد قندهای اضافی است که به پوسیدگی دندان کمک می‌کند. سپس این نگرانی وجود داشت که نوشیدنی‌های گازدار منجر به افزایش وزن شوند.

در یک مطالعه، سطح هورمون گرسنگی گرلین پس از مصرف نوشیدنی‌های گازدار افزایش یافت. با این حال، محققان دریافتند که آب گازدار به انسان‌ها کمک می‌کند تا به طور موقت سیر بمانند آب گازدار نیز ممکن است با تقویت آب بدن منجر به کاهش وزن شود.

هیدراتاسیون مناسب به مدیریت وزن کمک می‌کند زیرا بدن نمی‌تواند به طور دقیق بین گرسنگی و تشنگی تفاوت بگذارد و اغلب می‌توانید با نوشیدن آب این احساس گرسنگی را برطرف کنید.

یکی از دلایلی که ممکن است مایل به نوشیدن آب گازدار نباشید این است که مستعد درد معده باشید. در این شرایط آب معمولی بهتر است.

پیشنهاد خرید محصول
آب گازدار مزایا و معایب,آب گازدار آب گازدار مزایا و معایب

دستگاه تصفیه آب خانگی UltraPro X1000 A (شیربرداشت تک)

۱۰/۸۲۱/۰۰۰ تومان۴/۱۹۹/۰۰۰ تومانمشاهده

هنگام انتخاب آب گازدار چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

این روزها، آب گازدار تقریباً با هر طعم و مزه‌ای در دسترس است. هنگام انتخاب آنها، بهتر است لیست مواد تشکیل‌دهنده را بررسی کرده و مراقب شیرین‌کننده‌های مصنوعی ذکرشده در بالا باشید. به دنبال برندهایی باشید که فقط از طعم‌دهنده‌های طبیعی و آب گازدار استفاده می‌کنند.

بگذارید این را بپذیریم مزیت عمده نوشیدن آب گازدار این است که به شما کمک می‌کند تا نیازهای بدن خود را برطرف کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب روزانه به دلایل زیادی مهم است: برای تنظیم درجه حرارت بدن، سالم نگه داشتن مفاصل، جلوگیری از عفونت ، تأمین مواد مغذی ضروری سلول‌ها و همچنین برای حفظ عملکرد طبیعی بدن. اگر خود را به‌خوبی هیدراته کنید، کیفیت خواب، قدرت شناختی و خلق و خوی شما نیز افزایش می‌یابد.

 

آب گازدار؛ جایگزین نوشابه

امروزه بسیاری از افراد از مضرات نوشابه آگاه شدند. به همین خاطر برای ترک این نوشیدنی بسیار مضر، آب گازدار یا soda water مصرف می کنند. هنگامی که در آب، کربن دی اکسید زیر فشار حل شود، این نوشیدنی به دست می آید. اما یک نکته مهم در مورد این آب این می باشد که، از متریال اصلی در ساخت نوشابه می باشد. همین موضوع باعث می شود برخی افراد نگران شوند تا این آب هم مانند نوشابه، مضر و خطرناک باشد. به همین علت در ادامه به مزایا و معایب آب گازدار می پردازیم.

مزایا و معایب soda water

همانطور که گفتیم این نوشیدنی برخی مزایا و معایب احتمالی دارد. مزایا این نوشیدنی عبارت است از:

  • درمان یبوست
  • کمک به دستگاه گوارش
  • کمک به رفع سوء هاضمه
  • تاثیر گذاری بر روی سلامت قلب

 

این موارد از مزایا آب گاز داربود. اما برخی معتقد هستند که نوشیدن این آب، می تواند معایبی همچون مضر بودن برای سلامت استخوان و مینای دندان ها داشته باشد. ما در ادامه این مقاله به طور کامل این موارد را بررسی می کنیم.

  • آب گازدار سودا
  • کمک آب گازدار به دستگاه گوارش

یکی از مزایا اصلی این مدل آب کمک به دستگاه گوارش می باشد. آب گازدار می تواند این احساس را در افراد به وجود بیاورد که زودتر احساس سیری کنند. این احساس را همه آب ها مانند آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب می توانند به وجود بیاورند. اما در آب گازدار این احساس زودتر به وجود می آید.

درمان یبوست با soda water

در برخی مقالات آمده است که آب گازدار می تواند به درمان یبوست هم کمک کند. در این باره باید گفت که در یک پژوهش که با تحقیق بر روی ۲۱ نفر انجام شد؛ آن هایی که مشکل یبوست داشتند، با مصرف این نوشیدنی به بهبود یبوست آن ها کمک زیادی شده است. همچنین به درمان سوء هاضمه هم می تواند کمک زیادی کند.

تاثیر بر سلامت قلب

در برخی پژوهش های کوچک، محققان به این پی برده اند که مصرف این نوشیدنی گازدار، می تواند عملکرد قلب را بهتر کند. زیرا در این پژوهش ها دریافتند که مصرف این آب باعث کمتر شدن کلسترول های منفی و بیشتر شدن کلسترول های مثبت در بدن می شود.

  • تاثیر آب گازدار بر سلامتی
  • کمک آب گازدار به دستگاه گوارش
  • آسیب رساندن به مینای دندان

 

همانطور که می دانید، نوشابه ها بسیار برای دندان ها مضر هستند. مصرف زیاد نوشابه باعث نابودی دندنان ها می شود. اما بیشتر افراد فکر می کنند این نابودی به علت گاز موجود در نوشابه ها رخ می دهد. به همین علت معتقد هستند که آب گازدار هم موجب نابودی مینای دندان می شود. اما قابل ذکر است که نوشابه ها به دلیل اسیدی بودنشان موجب نابودی مینای دندان ها می شوند. البته آب گازدار هم به دندان ها آسیب می رساند، ولی مقدار آن به اندازه نوشابه نمی باشد.

آسیب رساندن به استخوان ها

از دیگر آسیب های بسیار خطرناک نوشابه ها، آسیب رساندن بسیار زیاد به استخوان ها می باشد. نوشابه ها به دلیل فسفر زیادی که دارند باعث آسیب رساندن به استخوان ها می شود. اما در آب های گازدار هیچ گونه ضرری برای استخوان ها مشاهده نمی کنید.

جمع بندی

امروزه افراد با شناخت بیش از حد مضرات نوشابه، به دنبال یک جایگزین برای آن هستند. آب گازدار یکی از جایگزین های نوشابه است. اما برخی افراد فکر می کنند، این نوشیدنی همانند نوشابه مضرات زیادی دارد. اما در این مقاله ما به فواید این نوشیدنی و مضرات احتمالی آن اشاره کردیم. به این صورت شما می توانید این محصول را با خیال آسوده تری مصرف کنید.

لطفا به مقالات و محصولات ما امتیاز بدین و مارو دلگرم کنید.
۰ / ۵ نتایج: ۴.۵ رای: ۶

رتبه صفحه شما: